Vysvědčení 2024: Kdy si děti přinesou domů pololetní známky?

Kdy Je Vysvedceni

Termíny vydávání vysvědčení v základních školách

Vzpomínáte si na ten pocit, když jste jako děti drželi v ruce čerstvé vysvědčení? Dvakrát do roka přichází ten důležitý den - konec ledna a června, kdy se v českých školách rozdávají vysvědčení. Poslední lednový den patří pololetnímu hodnocení, zatímco konec června přináší to závěrečné.

Kolikrát jsme jako děti nemohli dospat! Některé děti se těší, jiné mají trochu obavy, ale pro všechny je to výjimečný moment. Představte si tu atmosféru ve třídě - šustění papíru, napjaté očekávání a pak ta úleva, když konečně držíte vysvědčení v ruce.

Obzvlášť dojemné je to v devátých třídách. To už není jen předání papíru se známkami, ale skutečné loučení s důležitou životní kapitolou. Deváťáci často dostávají vysvědčení při slavnostním ceremoniálu, někdy i na radnici nebo v kulturním domě. To jsou ty momenty, kdy i otrlým učitelům zvlhnou oči.

Každá rodina to pak slaví po svém. Někde se jde na zmrzlinu, jinde na výlet nebo do kina. Babičky už tradičně chystají nějakou tu odměnu za jedničky. Ale upřímně - není důležitější ta radost z vlastního pokroku než samotné známky?

Jasně, někdy to nevyjde podle představ. I to se stává. Kdo by potřeboval opravku, má šanci to v srpnu napravit. A když se náhodou vysvědčení ztratí? Žádná panika - školy mají všechno pečlivě archivované a dokážou vystavit duplikát.

Časy se mění, ale ten pocit, když držíte v ruce vysvědčení, zůstává stejný. Je to takové pololetní zrcadlo našeho snažení, i když není vždycky dokonalé.

Pololetní vysvědčení poslední lednový den

Konec ledna se blíží a s ním přichází i ten magický den, kdy děti dostávají pololetní vysvědčení. Každý z nás si pamatuje to bušení srdce, když jsme kráčeli do školy s taškou na zádech a hlavou plnou očekávání.

Období Datum vydání vysvědčení
Pololetní vysvědčení 31. ledna
Závěrečné vysvědčení 30. června

Většinou to vychází na 31. ledna, ale když padne na víkend, děti si své vyzo vyzvednou už v pátek. No a co tomu předchází? Učitelé horečně zadávají poslední známky do systému, kontrolují průměry a finišují s tiskem těch důležitých papírů, které dokážou rozjasnit nebo zakalit dětské oči.

Jasně, dneska už to není jako dřív - žádné ruční vypisování známek. Moderní školy jedou přes počítač, což učitelům ušetří spoustu času. Ale ten pocit, když držíte v ruce čerstvě vytištěné vysvědčení, ten zůstává stejný jako před lety.

Pro deváťáky a maturanty je to extra důležitý moment. Jejich pololetní známky totiž můžou rozhodnout o budoucí škole. Není divu, že někteří z nich prožívají pořádný stres. Naštěstí existuje možnost si známky vylepšit - ať už doučováním nebo opravnými zkouškami.

A víte, co je na tom všem nejlepší? Po tom všem napětí přichází zasloužená odměna - pololetky! Jeden den volna, kdy si všichni můžou vydechnout. Někdo vyrazí s rodinou na výlet, jiný prostě zaleze pod deku s dobrou knížkou nebo oblíbeným seriálem.

Druhý den po prázdninách se život ve škole rozjíždí nanovo. S čistým štítem a novou šancí ukázat, co v kom je. Vždyť pololetní vysvědčení není jen kus papíru - je to příležitost podívat se zpětně na svou cestu a třeba ji trochu změnit k lepšímu.

Poslední školní den, 30. červen, je pro každého školáka den plný očekávání a emocí. Pamatujete si ten pocit, když jste naposledy seděli v lavici a čekali na předání vysvědčení? Třídou se line směsice nervozity a radosti - vždyť prázdniny jsou za dveřmi!

Každá škola si tento výjimečný den dělá po svém. Někde zvoní zvonec naposledy v půl deváté, jinde si počkají až do poledne. V naší škole třeba pravidelně začínáme společným setkáním v tělocvičně, kde se loučíme s deváťáky. Ti mají často slzy v očích - končí přece jedna velká kapitola jejich života.

Učitelé už týdny předtím pilně připravují podklady a uzavírají známky. Na klasifikačních poradách se občas strhne vášnivá debata o tom, zda Pepíkovi dát trojku nebo čtyřku z matiky. Dneska už naštěstí nemusí všechno vypisovat ručně - počítače jim ušetří spoustu práce.

Atmosféra posledního školního dne je prostě neopakovatelná. Někteří žáci přinesou učitelům květiny nebo malé dárky jako poděkování. Chodbami se line vůně léta a vzduch je nabitý očekáváním. Pro deváťáky a maturanty je to extra speciální - loučí se nejen se školním rokem, ale i se školou samotnou.

Co když náhodou nemůžete být v den předávání ve škole? Žádný strach! Škola vám vysvědčení předá v náhradní termín. A kdyby se vám časem někam zatoulalo? I s tím si škola poradí - na požádání vyhotoví jeho kopii, která má úplně stejnou platnost.

Poslední zvonění, objetí s kamarády, společné focení... Některé školy organizují sportovní turnaje nebo kulturní vystoupení, jiné končí neformálním posezením u limonády a buchet. Je to den plný smíchu, někdy i slz, ale hlavně radosti z přicházejících prázdnin.

kdy je vysvedceni

Pololetní vysvědčení se vydává poslední školní den v lednu, závěrečné vysvědčení pak poslední školní den v červnu. Vždy je to důvod k oslavě, i když známky nejsou podle představ.

Radmila Procházková

Náhradní termíny při uzavření školy

Když se něco nepovede a škola musí zavřít zrovna v den vysvědčení - co teď? Náhradní termín předání vysvědčení je nutností, ať už školu zavřeli kvůli prasklému potrubí, sněhové kalamitě nebo třeba epidemii. Normálně děti dostávají vysvědčení 31. ledna a 30. června, ale život občas zamíchá kartami jinak.

Škola musí rychle jednat a dát všem vědět, kdy si budou moct vysvědčení vyzvednout. Většinou se to řeší hned v následujících dnech - nikdo přece nechce čekat dlouho na své známky! Představte si to napětí, když už máte být doma s vysvědčením v ruce, a najednou nic.

Učitelé musí mít všechny známky uzavřené podle původního plánu, i když se papíry rozdají později. Pedagogická rada nemůže čekat - musí odklepnout výsledky včas, tak to prostě je. Je fér, aby děti věděly, jak dopadly, i když si na ten papír ještě pár dní počkají.

V dnešní době plné překvapení musí mít školy v rukávu plán B. Školní systémy jsou super pomocník - pár kliků a všichni rodiče ví, co a jak. Někdy se může stát, že si někdo nemůže vysvědčení vyzvednout ani v náhradním termínu - třeba když dlouhodobě marodí. To se dá vyřešit individuálně, poslat poštou nebo se domluvit jinak.

Každá změna termínu musí být pečlivě zapsaná, kdyby náhodou přišla kontrola. A při plánování náhradního termínu se musí myslet na všechno - aby měli učitelé čas, rodiče mohli přijít a hlavně aby to bylo bezpečné pro všechny. Někdy je lepší rozdělit předávání do menších skupinek, než mít na chodbě davy lidí najednou.

Vysvědčení na středních školách a učilištích

Na střední škole a učňáku dostáváš vysvědčení dvakrát do roka - koncem ledna a června. Je to vlastně takový půlroční účet za tvoje snažení. Zatímco v lednu si pro něj zajdeš těsně před pololetkami, v červnu už všichni vyhlížíme prázdniny a známky bereme jako vstupenku k letnímu volnu.

Maturanti to mají trochu jinak. Pro ně školní rok končí už v dubnu, kdy dostanou poslední vysvědčení před tou velkou životní zkouškou. Každá škola si to načasuje podle svého, hlavně aby všechno klaplo s termíny maturity.

Jasně, někdy to vyjde na víkend nebo svátek - to se prostě papíry rozdají už den předtím. Ředitel může s datem trochu hýbat, když je potřeba, ale musí to včas všem říct. Není to žádná věda.

Na vysvědčení najdeš všechno podstatné - jak ti to šlo v jednotlivých předmětech, kolik hodin jsi prospal(a) a jak ses celkově činil(a). Známky jsou klasicky od jedničky do pětky, i když některé školy už experimentují se slovním hodnocením.

Ztratil se ti ten důležitý papír? Neboj, není to konec světa. Stačí požádat o duplikát, i když to něco stojí. Jen počítej s tím, že to chvíli potrvá, než ti ho škola vystaví.

Když se ti nějaká známka nezdá fér, máš právo se ozvat. Ale nečekej moc dlouho - máš na to jen tři dny od chvíle, kdy jsi vysvědčení dostal(a). Pak už můžeš jen doufat v lepší známky příště.

Pro učně je kromě vysvědčení zlatým hřebem výuční list. Ten se předává při parádní ceremonii - konečně důkaz, že jsi v oboru jako doma a můžeš vyrazit do práce. To je moment, na který se nezapomíná!

Maturitní vysvědčení po složení zkoušek

Konečně je to tady - ten významný okamžik, na který každý student čeká! Do tří pracovních dnů od poslední zkoušky dostaneš do ruky své maturitní vysvědčení. Jestli jsi všechno zvládl v jarním termínu, můžeš se těšit na slavnostní předání už v květnu nebo začátkem června. Ti, kdo dobojují až na podzim, si na svůj velký den počkají do září.

Předávání maturitního vysvědčení je skutečně výjimečná událost - představ si ty zářící oči rodičů, hrdé pohledy učitelů a slavnostní atmosféru. Spousta škol si na tom dává opravdu záležet a ceremoniál pořádá třeba v historických sálech radnice nebo kulturních domech. To aby ti ten moment zůstal v paměti napořád.

Datum na maturitním vysvědčení není jen obyčejné číslo - je to tvůj odrazový můstek do další životní etapy. Od tohoto dne se ti začnou počítat všechny důležité termíny, ať už jde o přihlášky na vysokou nebo třeba registraci na pracáku. Proto si ten papír dobře hlídej!

Jasně, někdy se může stát, že to napoprvé neklapne. Není to konec světa - máš ještě dva pokusy na opravu. A neboj, na vysvědčení se pak objeví jen ta úspěšná známka, nikdo se nedozví o předchozích pokusech.

S maturitním vysvědčením zacházej jako s pokladem - budeš ho potřebovat častěji, než si myslíš. Nejlepší je pořídit si pár ověřených kopií a originál bezpečně uložit. Kdyby se ti přece jen něco stalo s originálem, škola ti může vystavit stejnopis. Stojí to sice nějakou korunu, ale má stejnou hodnotu jako originál.

A víš, co je super? Škola musí všechny záznamy o maturitách archivovat minimálně 50 let. Takže i kdyby se ti vysvědčení za dvacet let někde ztratilo, pořád existuje způsob, jak to napravit. Máš dokonce právo kdykoli nahlédnout do své maturitní dokumentace - třeba až budeš jednou vyprávět svým dětem, jak jsi u maturity zazářil.

kdy je vysvedceni

Výpis z vysvědčení v prvním pololetí

Pololetní vysvědčení už dávno není to, co bývalo. Dnes děti dostávají jen výpis vytištěný na obyčejném papíře - vlastně takový nanečisto dokument. Je to praktické a šetří to peníze, protože není potřeba používat drahý oficiální papír dvakrát do roka.

Pamatujete si, jak jste kdysi nervózně svírali vysvědčení v ruce? Dnes to mají školáci jednodušší. Výpis dostanou poslední lednový den školního vyučování, a když vyjde na víkend, tak prostě o den dřív. Nemusíte z toho dělat vědu - tento papír není potřeba skladovat navěky, protože na konci roku stejně přijde to opravdové vysvědčení se všemi známkami.

Co když vaše dítě zrovna v den vydávání výpisu nemůže do školy? Žádný stres! Škola vám ho může poslat poštou nebo si pro něj můžete zajít osobně. Je to stejně platný dokument jako klasické vysvědčení, takže se nemusíte bát, že by měl menší váhu.

Někdy se hodí výpis chvíli podržet - třeba když uvažujete o přestupu na jinou školu nebo chcete mít černé na bílém, jak na tom vaše dítě v pololetí bylo. Škola si všechny známky stejně eviduje, takže o žádné informace nepřijdete.

Je fajn brát pololetní výpis vážně. Ukazuje, jak je na tom vaše dítě v půlce roku, a dává šanci zabrat, pokud to někde skřípe. Učitelé říkají, že je stejně důležitý jako konečné vysvědčení - může totiž nakopnout motivaci a pomoct vylepšit známky do konce roku.

Některé školy přidávají k výpisu i slovní hodnocení nebo tipy, jak na tom dítě může zapracovat. To může být fakt užitečné - získáte tak lepší představu, v čem vaše dítě vyniká a kde by možná potřebovalo trochu popostrčit.

Způsob předávání vysvědčení žákům

Vysvědčení - ten magický kus papíru, který dvakrát ročně rozvíří emoce v každé rodině. Lednové vysvědčení přichází poslední den ledna, červnové pak uzavírá školní rok 30. června. Jasně, pokud to vyjde na víkend, dostaneme ho o něco dřív.

Pamatujete si na ten pocit, když jste čekali na své první vysvědčení? Ten okamžik, kdy třídní učitel slavnostně předává každému žákovi jeho výsledky, je plný očekávání a někdy i mírného napětí. Každá škola má své vlastní rituály - někde je to komorní předání v třídě, jinde velkolepá ceremonie s proslovy a kulturním programem.

Zajímavé je, že vysvědčení nelze vydat dřív, ani když jedete na dovolenou nebo máte jiné plány. Prostě musíte počkat na oficiální termín. A co když zrovna nemůžete být ve škole? Žádný problém - škola vám ho schová a předá později.

V dnešní digitální době už některé školy nabízejí i elektronickou verzi vysvědčení. Je to fajn pro rychlý přehled známek, ale ten pravý, oficiální dokument musí mít razítko, podpis ředitele a třídního učitele - na tom se nic nezměnilo.

Prvňáčci mají své první vysvědčení jako extra speciální událost. Často dostávají kromě známek i malé dárečky nebo diplomy. Je to přece jen velký den - první oficiální hodnocení jejich školní cesty!

A co když se vysvědčení ztratí nebo poškodí? Není to konec světa, ale lepší je tomu předejít. Škola sice může vystavit náhradní dokument, ale je to zbytečné papírování a možná i extra výdaje. Proto radši vysvědčení bezpečně uložte - nikdy nevíte, kdy ho budete potřebovat při hledání práce nebo dalším studiu.

Hodnocení na vysvědčení známkami nebo slovně

Vysvědčení v českých školách - ta pravidelná radost i starost našich dětí přichází dvakrát do roka: poslední lednový a červnový den. Když se ohlédnu zpátky, kolik nervů to stálo nás jako děti i naše rodiče! A dneska? Známky od jedničky do pětky zůstávají, ale svět se mění.

Pamatujete si ten pocit, když jste čekali na poslední známku před uzávěrkou? Jednička byla vždycky důvod k oslavě, zatímco pětka... no, to už bylo horší. Dneska už naštěstí není klasické známkování jediná možnost. Čím dál víc škol objevuje kouzlo slovního hodnocení - žádné strohé číslice, ale opravdová zpětná vazba o tom, v čem je dítě šikovné a kde by mohlo přidat.

Díky školské radě můžou školy přejít na slovní hodnocení, které mnohem lépe vystihne osobnost každého žáka. Není to jen o tom, jestli umí nebo neumí - je to příběh o tom, jak se rozvíjí, co ho baví a kde má svoje silné stránky. A víte, co je super? Jako rodič máte právo o slovní hodnocení požádat, i když škola běžně známkuje.

Co se týče chování, tam to máme jednodušší. Buď je všechno v pohodě (jednička), něco skřípe (dvojka), nebo je to opravdu průšvih (trojka). Ale upřímně, kolik z nás mělo někdy poznámku za vyrušování vtipnými poznámkami? To k tomu školnímu životu prostě patří.

A pak je tu ta třešnička na dortu - celkové hodnocení. Vyznamenání, to je ta meta, na kterou všichni koukají. Žádná trojka, průměr do 1,5 - není to procházka růžovým sadem, ale stojí to za to!

kdy je vysvedceni

Každé vysvědčení je vlastně takový oficiální dokument - má svoje číslo, razítko a je to vlastně takový malý poklad. A když se náhodou ztratí? Nevadí, škola může vystavit nové. Není to sice ten původní papír, co jsme nesli domů s bušícím srdcem, ale právně je to úplně to samé.

Termíny opravných zkoušek pro neprospívající žáky

Tak je to tady - konec školního roku se blíží a s ním i ta obávaná opravná zkouška. Ředitelé škol právě stanovují srpnové termíny, které musí všem oznámit do předání vysvědčení 28. června. Není to zrovna příjemná situace, když na vysvědčení svítí jedna nebo dvě pětky, že?

Prázdniny jsou sice časem odpočinku, ale s reparátem za krkem to není žádná pohoda. Dva měsíce se můžou zdát jako věčnost, ale na pořádnou přípravu je potřeba každý den. Však to znáte - čím dřív začnete, tím klidněji budete spát. Školy naštěstí dávají přesný rozpis učiva a někteří učitelé jsou tak hodní, že nabízí i prázdninové konzultace.

Když přijde ten velký den, čeká na vás zkušební komise - váš učitel, další pedagog ze stejného oboru a předseda. Verdikt se dozvíte hned ten samý den, žádné dlouhé čekání. Jasně, může se stát, že vám do toho něco vážného vleze - v tom případě máte tři dny na to se omluvit.

Pro deváťáky a maturanty je situace trochu jiná. Ti mají čas až do konce září příštího školního roku. Proč? No přece aby stihli případné přijímačky na další školu nebo se mohli přihlásit do dalšího kola.

Učitelé nejsou žádní sucharé - berou v potaz i to, jak jste makali během roku. Ale pozor - známka z opravky je definitivní, není proti ní odvolání. Když to zvládnete, dostanete nové vysvědčení s lepší známkou, datované ke dni zkoušky.

A samozřejmě se všechno pečlivě zapisuje - protokoly, otázky, hodnocení, prostě kompletní dokumentace. Ta se pak archivuje pět let pro případ, že by byla potřeba při nějaké kontrole nebo kdyby někdo nebyl spokojený a chtěl si stěžovat.

Publikováno: 15. 06. 2025

Kategorie: společnost